- Ocena aktywności biologicznej gleb na podstawie oznaczeń biomasy i ogólnej liczebności mikroorganizmów oraz aktywności enzymów glebowych.
- Identyfikacja mikroorganizmów z wykorzystaniem systemu BIOLOG oraz nowoczesnych technik biologii molekularnej w próbkach środowiskowych.
- Badania i ekspertyzy mikrobiologiczne.
- Produkcja i sprzedaż szczepionki dla roślin bobowatych NITRAGINA.
Współpracujemy między innymi z:
- Zakładem Genetyki i Biotechnologii UMCS w Lublinie w zakresie rozkładu węglowodorów przez drobnoustroje ryzosferowe (A. Gałązka, S. Martyniuk).
- Zakładem Mikrobiologii Środowiskowej UMCS w Lublinie (A. Gałązka, S. Martyniuk).
- European Regional Centre for Ecohydrology of the Polish Academy of Sciences Łódź – Ocena profilu metabolicznego na płytkach BIOLOG w próbkach osadów ściekowych i próbkach ze zlewni Morza Bałtyckiego.
- Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, Katedrą Fitopatologii i Mykologii, reprezentowaną przez: prof. zw. dr hab. Zofię Machowicz-Stefaniak, profesor zwyczajny, Kierownika Katedry.
- Instytutem Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN w Lublinie, reprezentowanym przez prof. dr hab. Cezarego Sławińskiego, Dyrektora Instytutu.
- Katedrą Ochrony i Kwarantanny Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Współpraca dotyczy badań z zakresu wpływu grzybów mykoryzowych na wzrost i zdrowotność roślin warzywnych. W ramach współpracy w laboratoriach Zakładu Mikrobiologii przeszkolono w zakresie identyfikacji grzybów mykoryzowych (Glomus etunicatum i Glomus intraradices) trzy osoby: dr hab. Agnieszkę Jamiołkowską oraz dwóch doktorantów: mgr Ali Thanoon i mgr Michała Kotera.
- Uniwersytetem Technologiczno – Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Wydziałem Rolnictwa i Biotechnologii.
- Uniwersytetem Rolniczym w Rzeszowie, prof. dr hab. Ewa Szpunar-Krok.
- Bio-Sekwestracją CO2 Sp. z o.o. i Katedrą Leśnictwa i Genetyki Uniwersytetu Castilla-La Mancha (Hiszpania), reprezentowanym przez dr Manuel Esteban Lucas Borja. Przedmiotem współpracy jest pobór prób roślinnych i glebowych do analiz w projekcie Preludium Wpływ szybko rosnących drzew Paulownia Clon In Vitro 112 (P.elonagta x P. fortunei) na właściwości mikrobiologiczne i fizyko-chemiczne gleb w warunkach Polski.
- Katedrą Biochemii i Chemii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.