W dniu 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day), który został ustanowiony rezolucją ( A/RES/47/19) z dnia 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia).
Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na stan gospodarczy i społeczny krajów.
Hasłem tegorocznych obchodów jest Wartość wody.
Z tej okazji ONZ opublikowało raport o stanie zasobów wodnych na świecie w 2021 roku pt. Valuing water.
Przedstawia on tytułową wartość wody z pięciu perspektyw:
- wartości źródeł wody,
- infrastruktury wodnej,
- usług wodnych,
- wody jako wkładu do produkcji i działalności społeczno-gospodarczej,
- inne społeczno-kulturowe aspekty.
Autorzy raportu stwierdzają, że wartość wody jest bardzo trudna do określenia. Przez co nie poświęca się jej wystarczająco dużo uwagi z punktu widzenia politycznego i ekonomicznego. Jest to przyczyną nierównego dostępu do zasobów i usług wodnych oraz nieefektywnego oraz niezrównoważonego wykorzystania wody na świecie.
Według danych ONZ ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej. Co więcej, problem ten dotyka również wielu mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.