W dniach 2-7 września 2019 r. w Lublinie miał miejsce 30 Kongres Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego pod hasłem Gleba źródłem życia.
W wydarzeniu, które miało miejsce na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wzięło udział wiele osób zarówno z Polski, jak i Meksyku, Ukrainy, Litwy, Węgier i Belgii.
Kongres otworzyli prof. dr hab. Ryszard Dębicki oraz prof. dr hab. Zbigniew Zagórski.
Podczas konferencji poruszano m.in. temat roli gleby w kształtowaniu życia i wpływu użytkowania gleby na procesy w niej zachodzące. Dodatkowo, trzeciego dnia konferencji (04.09.), uczestnicy wzięli udział w sesji terenowej pt. Środowisko przyrodnicze i uwarunkowania dla rolnictwa północno-zachodniego skraju Wyżyny Lubelskiej, na trasie: Lublin – Bochotnica – Góra Puławska – Wojszyn – Puławy – Lublin.
Wykłady plenarne wygłosili:
- Prof. dr hab. Magdalena Frąc: Znaczenie bioróżnorodności w środowisku glebowym.
- Prof. dr dr h.c. Rainer Horn: Soil deformation as a function of soil management.
- Prof. dr dr h.c. Jean Poesen: Soil erosion in the anthropocene: do we still need more research?
- Prof. dr hab. Cezary Kabała: Systematyka gleb Polski, szóste wydanie – podstawy teoretyczne i struktura.
- Dr hab. Przemysław Charzyński: Edukacja gleboznawcza – jakich zmian potrzebuje?
- Prof. dr Laura Bertha Reyes Sanchez: The IUSS beyond 2019 and towards its Centenary.
Pracownicy naszego Zakładu zaprezentowali następujące tematy:
Postery:
- Czyż E.A., Stanek-Tarkowska J., Szostek M., Gajda A.M., Rejman J.: Ocena wpływu systemów uprawy roli na wybrane właściwości gleby i różnorodność biologiczną pod pszenicą ozima w monokulturze.
- Gajda A.M., Czyż E.A.: Określenie zmian jakości gleby i aktywności metabolicznej drobnoustrojów w glebie w różnych systemach produkcji roślinnej.
- Gajda A.M., Czyż E.A.: Ocena zmian aktywności i różnorodności biomasy drobnoustrojów w glebie w zależności od stosowanego systemu roli.
- Gałązka A., Gawryjołek K., Jończyk K.: Ocena zmian aktywności biologicznej i zróżnicowania genetycznego mikroorganizmów glebowych po zastosowaniu biowęgla w uprawie zbóż.
- Gałązka A., Gawryjołek K., Niedźwiecki J.: Ocena jakości środowiska glebowego oraz stabilności gleb poprzez określenie zawartości glomalin.
Więcej informacji odnośnie Kongresu można znaleźć na stronie wydarzenia oraz w relacji Kuriera Lubelskiego.
Program Konferencji: