Temat statutowy 1.14
Tytuł tematu: Ocena wpływu wybranych osmoprotektantów na środowisko glebowe i wzrost pszenicy jarej
Kierownik tematu: dr Karolina Furtak
Okres realizacji: 2023-2025
Cel badań:
Głównymi celami projektu są (I) analiza jakości środowiska glebowego, w tym jego mikrobiomu, w odpowiedzi na zastosowane osmoprotektanty w warunkach stresu hydrologicznego oraz (II) ocena wpływu wybranego związku na wzrost i plonowanie pszenicy jarej w warunkach stresu hydrologicznego.
Cele szczegółowe projektu obejmują:
- Wybór związku o właściwościach wspierających mikrobiom w warunkach stresu hydrologicznego spośród osmoprotektantów komercyjnych;
- Ocenę stabilności agregatów glebowych po zastosowaniu osmoprotektantów;
- Ocenę wpływu wybranych osmoprotektantów na kiełkowanie pszenicy jarej.
Hipoteza badawcza zakłada, że zastosowanie osmoprotektantów wspomoże środowisko glebowe w warunkach stresu hydrologicznego tj. ochroni mikrobiom. Ponadto, postulujemy, że dodatek osmoprotektantu do gleby wspomoże wzrost pszenicy jarej w warunkach stresu hydrologicznego.
Planowane efekty naukowe:
Określenie wpływu różnych poziomów stresu hydrologicznego na mikrobiom i wzrost pszenicy jarej będzie stanowiło cenny wkład w wiedzę dotyczącą wpływu zmian klimatu na środowisko glebowe.
Analiza wpływu osmoprotektantów na środowisko glebowe w warunkach stresu pozwoli oszacować, czy któraś z tych substancji może posłużyć jako środek wspomagający glebę oraz wzrost pszenicy w niekorzystnych warunkach hydrologicznych. Odpowiedź na to pytanie mogłaby pozwolić na opracowanie metody poprawiającej jakość gleby w warunkach zmiennej wilgotności. Dzięki czemu uzyskane wyniki mogą stanowić wstęp do kolejnego projektu badawczo-rozwojowego.
Zespół badawczy:
- dr Karolina Furtak;
- dr hab. Anna Gałązka, prof. IUNG;
- mgr Karolina Gawryjołek;
- dr Anna Marzec-Grządziel;
- dr inż. Jacek Niedźwiecki;
- dr Marcin Przybyś;
- dr Marta Wyzińska.