VI Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne
„Metagenomy różnych środowisk”
Puławy, 23 – 24 czerwca 2022 r.

https://metagenomy2022.pl/

 

Serdecznie dziękujemy Państwu za tak duże zainteresowanie uczestnictwem oraz liczną obecnością podczas VI Ogólnopolskiego Sympozjum Mikrobiologicznego„Metagenomy różnych środowisk”.

 

Sympozjum odbyło się w formie stacjonarnej w Sali Kongresowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 23-24 czerwca 2022 r. Tegoroczne sympozjum było już szóstą edycją cyklicznego spotkania naukowego.

 

W Sympozjum uczestniczyły 154 osoby, 29 prelegentów i zaprezentowano 65 posterów.

 

 

 

W poszczególnych zakładkach znajdą Państwo wszystkie materiały konferencyjne: Książkę Abstraktów, Książkę Posterów oraz spis laureatów konkursu dla Młodych Naukowców.

 

 

 

Zapraszamy do galerii Konferencji:

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz książkę [4.35 MB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz książkę [53.26 MB]

PATRONAT HONOROWY

 

Celem Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów jest propagowanie rozwoju nauk mikrobiologicznych i popularyzowanie osiągnięć mikrobiologii wśród członków Towarzystwa oraz szerokich kręgów społeczeństwa. Formami działalności jest organizowanie zjazdów, posiedzeń naukowych, kursów, wykładów i odczytów oraz konkursów prac naukowych; wydawanie i popieranie wydawania czasopism naukowych, książek i innych publikacji z dziedziny mikrobiologii; opiniowanie o stanie i potrzebach mikrobiologii polskiej i występowanie w jej sprawach wobec władz państwowych; współpraca z pokrewnymi stowarzyszeniami w kraju i zagranicą.

 

 

 

Celem działalności Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego jest: przyczynianie się do podnoszenia poziomu nauki o chorobach roślin w Polsce, działanie na rzecz współpracy nauki z praktyką ochrony roślin przed chorobami w trosce o podnoszenie poziomu produkcji roślinnej, przy uwzględnianiu wymogów ochrony przyrodniczego środowiska człowieka, krzewienie idei łączności i współpracy między fitopatologami z różnych ośrodków i instytucji badawczych w kraju i zagranicą.

 

 

 

 

Polskie Towarzystwo Mykologiczne to stowarzyszenie, którego celem jest przyczynianie się do rozwoju mykologii i umacnianie jej interdyscyplinarnego charakteru oraz upowszechnianie wiedzy mykologicznej, co ma przyczyniać się do pełnego poznania i utrzymania różnorodności grzybów o różnym statusie troficznym. Towarzystwo ma za zadanie podnosić poziom wiedzy członków Towarzystwa i wspierać ich działania naukowe, przyczyniać się do integracji, rozwoju kontaktów i wymiany myśli między członkami, a także wspierać rozwój infrastruktury mykologii w Polsce. Towarzystwo jest otwarte na potrzeby kultury i gospodarki. Pełni funkcje doradcze i konsultacyjne związane z szeroko pojętą mykologią.

 

 

 

Celem Polskiego Towarzystwa Genetycznego jest:
1) popieranie rozwoju genetyki,
2) działalność naukowa,
3) stałe podnoszenie poziomu naukowego członków Towarzystwa,
4) krzewienie współczesnej wiedzy genetycznej.

 

 

Patronatem Honorowym objęli Sympozjum również:

  • prof. dr hab. Wiesław Oleszek (Dyrektor IUNG-PIB, Puławy)
  • prof. dr hab. Teresa Doroszewska (Z-ca Dyrektora IUNG-PIB, Puławy)
  • prof. dr hab. Cezary Sławiński (Dyrektor IA PAN, Lublin)
  • prof. dr hab. Artur Zdunek (Z-ca Dyrektora IA PAN, Lublin)
  • ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski (Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Lublin)
  • dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL (Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, KUL, Lublin)
  • prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
  • prof. dr hab. Anna Jarosz-Wilkołazka (Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, UMCS, Lublin)
  • dr hab. Joanna Czarnecka, prof. UMCS (Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii, UMCS, Lublin)
  • prof. dr hab. Agnieszka Gniazdowska (Dyrektor Instytutu Biologii, SGGW, Warszawa)

 


PATRONAT MEDIALNY

 

Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski” jest czasopismem branżowym podejmującym zagadnienia związane z praktycznymi aspektami funkcjonowania wszelkiego rodzaju laboratoriów: przemysłowych, środowiskowych, naukowych, kontrolnych i innych. Interdyscyplinarna tematyka czasopisma łączy w sobie zagadnienia z różnych dziedzin nauki i techniki: chemii, biochemii, mikrobiologii, metrologii, inżynierii, a także prawa, zarządzania i finansów.

Tematy poszczególnych wydań adresujemy do kadry zarządzającej i pracowników laboratoriów. Na łamach pisma prezentujemy wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu, publikujemy specjalistyczne artykuły ukazujące prace laboratoriów z terenu całej Polski oraz przeglądy produktów.

Misją czasopisma jest dostarczanie fachowej wiedzy i praktycznych rozwiązań problemów spotykanych w codziennej pracy laboratoryjnej.

Roczna prenumerata pozwoli Ci zyskać dostęp do aktualnych artykułów oraz do wszystkich archiwalnych wydań od 2012 roku. Przygotowane przez nas e-booki z zakresu m.in.: zarządzania i akredytacji, rozwiązań aparaturowych, bezpieczeństwa żywności czy ochrony środowiska, stanowią kompendium wiedzy w danych obszarach praktyki laboratoryjnej.

Zapoznaj się z ofertą: https://dlaspecjalistow.pl/pl/c/Laboratorium-Przeglad-Ogolnopolski/81

At Analityk Group, it is our mission to provide high-quality instruments in the fields of proteomics, genomics and microbiology. We provide products for the following market segments: scientific research, clinical diagnostics, forensics and biotechnology. We offer the full solutions necessary for specialized techniques including laboratory equipment, automatization, accessories, consumables, reagents and analysis software. We provide our customers with step by step consultative guidance throughout the selection process and we give technical assistance for the installation and configuration of instrumentation to meet application requirements. Our team of field service engineers provide technical service and support for all installed instrumentation. In addition, we offer application training as well as additional training courses and individual consultations. Our goal is for the successful implementation of new technologies to be made in a conscious manner and for modern devices to become the driver for further innovation and development.

https://emea.illumina.com/

 


A&A Biotechnology jest polską firmą biotechnologiczną, która opracowuje i wytwarza innowacyjne produkty dla branży life science. Została założona w 1993 roku przez obecnego dyrektora naczelnego dr Adama Burkiewicza. Firma posiada własne laboratoria badawcze i zakłady produkcyjne.

Oferta A&A Biotechnology obejmuje zestawy do izolacji DNA i RNA, PCR i odczynniki do odwrotnej transkrypcji, odczynniki do klonowania i transformacji oraz odczynniki i usługi do biologii molekularnej. Firma posiada również urządzenia umożliwiające produkcję dużych ilości enzymów stosowanych w biologii molekularnej.

Produkty i usługi A&A Biotechnology są wykorzystywane przez laboratoria naukowe i diagnostyczne na uniwersytetach i w instytutach badawczych, laboratoria weterynaryjne, w służbie zdrowia, laboratoriach analiz środowiskowych, laboratoriach kryminalistycznych i innych firmach z branży life science.

Ponadto, dysponując własnym działem badawczo-rozwojowym i produkcyjnym, jesteśmy w stanie dostosować nasze produkty i rozwiązania do indywidualnych potrzeb klienta.

https://www.aabiot.com/

 


A.G.A. ANALYTICAL działa na polskim rynku od ponad 25 lat. Zajmujemy się dystrybucją najwyższej jakości sprzętu laboratoryjnego oraz aparatury naukowo-badawczej. Służymy fachową pomocą w doborze wyposażenia laboratorium.

W ofercie firmy znajdują się chromatografy jonowe firmy Thermo Scientific (dawniej Dionex), chromatografy HPLC, FPLC, Prep LC firm GILSON®  i Knauer, chromatografy CPC GILSON®, chromatografy Flash japońskiej firmy Yamazen, ekstraktory nadkrytyczne CO2 firmy SFE Process oraz Applied Separations, liofilizatory firmy Labconco , zamrażarki niskotemperaturowe Haier, suszarki rozpyłowe UNOPEX, homogenizatory firmy Omni International oraz drobny sprzęt laboratoryjny firm GILSON®, Benchmark, SiliCycle i Scilogex.

Wieloletnia współpraca z producentami pozwala nam dostarczać dedykowane rozwiązania sprzętowe w konkurencyjnych cenach. Jesteśmy firmą nastawioną na długotrwałą współpracę, dlatego dobre relacje z Klientami i ich zaufanie stawiamy na pierwszym miejscu. Nasza oferta stale się rozwija i dostosowuje do wymagań branży naukowo-badawczej. Naszą wiedzę techniczną, branżową i sprzętową budujemy od lat. Tym samym, w kontaktach z Klientami stawiamy na wieloletnie relacje i wspólny rozwój.
Z doświadczenia naszych specjalistów korzystają  uniwersytety, uczelnie techniczne, instytuty naukowo–badawcze, jednostki budżetowe i zakłady przemysłowe z sektora energetycznego, chemicznego, farmaceutycznego, spożywczego, kosmetycznego oraz ochrony środowiska. Wśród naszych Klientów znajduje się również większość polskich uniwersytetów, uczelni technicznych oraz wiele instytutów badawczych.

Współpraca z nami to także kompleksowa obsługa serwisowa – nasi inżynierowie zapewniają użytkownikowi wszechstronną pomoc.  Oferujemy pełną opiekę gwarancyjną i pogwarancyjną dostarczanego do naszych Klientów sprzętu.

https://www.aga-analytical.com.pl/

 


BioMaxima S.A. to polski producent podłoży mikrobiologicznych, suplementów oraz szerokiej gamy odczynników i aparatury do diagnostyki in vitro. Spółka jest również dystrybutorem produktów uznanych światowych firm diagnostycznych takich jak: Accelerated Diagnostics, Nova Biomedical, Mitsubishi Chemical, Technoclone, Kabe oraz Biolog.

Spółka posiada Certyfikaty Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2015 oraz ISO 13485:2016. Produkty BioMaxima S.A. są znakowane CE i spełniają wymagania Dyrektywy Europejskiej 98/79/WE.

Dzięki szerokiej ofercie produktów, BioMaxima S.A. jest znaczącym partnerem dla wielu klientów z rynku medycyny laboratoryjnej, weterynaryjnej oraz przemysłowej. Zaopatruje odbiorców w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych współpracując z ponad 60 dystrybutorami na czterech kontynentach.

https://www.biomaxima.com/

 


Eppendorf to międzynarodowy koncern biotechnologiczny, powstały w Hamburgu w 1945 r. Poprzez otwarcie w 2011r. firmy Eppendorf Poland Sp. z o.o., grupa realizuje strategię pozostawania w najbliższym kontakcie ze swoimi odbiorcami – środowiskiem naukowym, medycznym, farmaceutycznym i przemysłem biotechnologicznym oraz z partnerami biznesowymi. Asortyment Eppendorf obejmuje pipety i automatyczne systemy pipetowania, dozowniki, wirówki, miksery, spektrometry i sprzęt do amplifikacji DNA, a także ultraniskotemperaturowe zamrażarki, fermentory, bioreaktory, inkubatory CO2, wytrząsarki i systemy manipulacji komórkami, jak również materiały zużywalne, takie jak końcówki do pipet, probówki, płytki.

Produkty Eppendorf są wykorzystywane w akademickich i komercyjnych laboratoriach badawczych, w firmach farmaceutycznych i biotechnologicznych, a także w przemyśle chemicznym i spożywczym. Są one również przeznaczone dla klinicznych i środowiskowych laboratoriów analitycznych, dla kryminalistyki i laboratoriów przemysłowych zajmujących się analizą procesów, produkcją i zapewnieniem jakości.

https://www.eppendorf.com/PL-pl/

 


EURx Sp. z o.o. jest prywatną firmą biotechnologiczną o profilu produkcyjno-badawczym, z siedzibą w Gdańsku. Od ponad 20 lat uczestniczymy w rozwoju polskiego sektora biotechnologicznego. Dostarczamy wysokiej jakości odczynniki dla społeczności naukowej. Nasza grupa badawczo-rozwojowa wywodzi się z kręgów akademickich, większość ma za sobą długoletnie doświadczenie w branży biotechnologicznej. EURx rygorystycznie przestrzega kontroli jakości i standardów produkcji aby zapewnić wysoką jakość i powtarzalność produktów. Równocześnie stale udoskonalamy i rozwijamy naszą ofertę, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Mamy bogate doświadczenie w fermentacji, klonowaniu i inżynierii białkowej, oczyszczaniu białek i DNA, a także w amplifikacji DNA.

EURx produkuje szeroką gamę zestawów do izolacji i oczyszczania kwasów nukleinowych, a także polimerazy, odwrotne transkryptazy, wzorce wielkości DNA i białek oraz różnego typu nukleazy, białka modyfikujące DNA, enzymy restrykcyjne i wiele innych odczynników niezbędnych w biologii molekularnej.

Chcemy, aby nasze produkty pomagały Państwu realizować własne cele naukowe. Swoją misję realizujemy w oparciu o nasz główny obszar działalności jakim jest tworzenie i sprzedaż preparatów i odczynników biotechnologicznych. Prowadzimy intensywne badania z wykorzystaniem tradycyjnych, jak również najnowszych technologii, co pozwala nam wytwarzać najwyższej jakości produkty. Zadowolenie naszych Klientów oraz jakość naszych produktów to podstawa naszego działania.

Jesteśmy dumni, że możemy przyczyniać się do sukcesu wielu naszych Klientów.

https://eurx.com.pl/glowna/

 

 


Novogene is a leading provider of genomic services and solutions with cutting edge NGS and bioinformatics expertise. With one of the leading sequencing capacities in the world, Novogene utilises scientific excellence, a commitment to customer service and unsurpassed data quality to help our clients realise their research goals in the rapidly evolving world of genomics. With over 2,000 employees, multiple locations around the world, 37 NGS related patents, and over 670 publications in top tier journal such as Nature and Science, the company has rapidly become a world-leader in NGS services.

In addition, we have become a top PacBio sequencing center equipped with 20 Sequel Systems, and have opened a new chapter in third generation sequencing with multiplex new technologies. In this conference, we will exhibit the latest genome sequencing solutions.

https://en.novogene.com/

 


GENOMED OFERTA: Genomed oferuje wszelkie typy analizy sekwencji DNA, w tym analizę polimorfizmu (“Gene Scan”), sekwencjonowanie materiału genetycznego w technologii Sangera i NGS (ang. Next-Generation Sequencing), syntezę oligonuklotydów standardowych (wysalanych i oczyszczanych HPLC), oligonukleotdów modyfikowanych oraz znakowanych podwójnie sond.


Przykładowe zastosowania sekwencjonowania NGS:

– pełna metagenomika typu „shotgun”,
– metabarcoding – sekwencjonowanie i analiza regionów hiperzmiennych (16S rDNA – skład bakteryjny oraz sekwencji ITS – populacja grzybów) z puli DNA środowiskowego,
– sekwencjonowanie de novo całych genomów prokariotycznych i eukariotycznych,
– resekwencjonowanie wybranych fragmentów genomów i amplikonów,
– sekwencjonowanie eksomów,
– sekwencjonowanie całego genomu po reakcji z wodorosiarczynem (WGBS),
– sekwencjonowanie transkryptomów (RNA-Seq),
– sekwencjonowanie małych RNA.

Przykładowa analiza bioinformatyczna w usługach mertagenomicznych:

plik excel z % udziałem taksonów w próbce + raport pdf,
– analiza różnorodności (alpha- i beta- diversity),
– konstrukcja drzew podobieństwa gatunkowego,
– analiza głównych składowych (PCA) i analiza głównych współrzędnych (PcoA),
– konstrukcja drzew filogenetycznych dla bakterii/grzybów,
– porównanie grup eksperymentalnych,
– przedstawienie graficzne wyników (wykresy słupowe, kołowe oraz typu heat tree).

http://www.genomed.pl/

 


ICLab to przede wszystkim świetni specjaliści w dziedzinie mikroskopii optycznej konfokalnej i superrozdzielczej STED, biologii molekularnej i komórkowej. Droga, którą podążamy pozwoliła nam na utworzenie własnego laboratorium komercyjnego w niecałe 12 miesięcy, a wszystkie etapy tego procesu, zaowocowały doświadczeniem, które procentuje przy współpracy z innymi jednostkami badawczymi. Zaufanie Klientów zdobywane na przestrzeni lat pozwala nam łączyć działalność badawczą z dystrybucją urządzeń laboratoryjnych. Posiadamy szeroką ofertę nowoczesnych i czułych czytników mikropłytek, luminometrów, spektrofotometrów od europejskich producentów t.j.  Byonoy (Niemcy), Hidex Oy (Finlandia), SAFAS (Monako) oraz mikroskopów superrozdzielczych STED firmy Abberior Instruments GmbH.

Duże zaplecze praktyczne oraz korzystne warunki współpracy sprawiają, że z powodzeniem dostarczamy sprzęt z najwyższej półki do laboratoriów w całym kraju. Do grona naszych odbiorców należą wiodące ośrodki badawcze oraz firmy prywatne  m.in. Mabion S.A., Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Uniwersytet Jagielloński i inne.

Co Nas wyróżnia? Wiedza i doświadczenie… a dla Państwa przede wszystkim możliwość bezpłatnego przetestowania i sprawdzenia sprzętu pod kątem konkretnych zastosowań.

Firma ICLab posiada własne laboratorium w Krakowie, w którym świadczymy także usługi obrazowania superrozdzielczego STED z rozdzielczością rzędu 30-40 nm. Pomagamy w procesie przygotowania i optymalizacji barwienia próbek do takiego obrazowania jak również oferujemy możliwość obróbki i analizy obrazów w oprogramowaniu Huygens.

W ICLab wierzymy, że stwarzając naszym Partnerom optymalne warunki pracy, uwalniamy ich pełen potencjał, razem przyczyniając się do odkrywania rzeczy wielkich.

https://iclab.pl/

 


INTERMAG jest polskim producentem innowacyjnych biostymulatorów, nawozów specjalistycznych, agrochemikaliów i produktów prozdrowotnych, które przeznaczone są do stosowania w profesjonalnej uprawie roślin i hodowli zwierząt.

Od 1988 roku INTERMAG jest pionierem w badaniach i rozwoju produktów opartych o mikroelementy i pierwiastki funkcjonalne takie jak tytan i krzem. Naszymi flagowymi markami są: TYTANIT, OPTYSIL oraz PLONVIT. Od 2015 roku rozszerzamy ofertę o zaawansowane preparaty mikrobiologiczne. Naszą mocną stroną są unikalne technologie chronione patentami.

Skuteczność produktów INTERMAG została potwierdzona na około 40 rynkach na świecie. Ponad 30-letnie doświadczenie uczyniły z nas ekspertów w nowoczesnym nawożeniu. Rozwiązania proponowane przez INTERMAG przyczyniają się do upowszechniania praktyk rolniczych, które są przyjazne środowisku naturalnemu oraz umożliwiają produkcję zdrowej żywności. Opracowane przez nas kompleksowe technologie uprawy roślin i profilaktyki zdrowotnej zwierząt spełniają wymagania profesjonalnych gospodarstw rolnych. Celem firmy jest wspieranie rolników w zrównoważonej i dochodowej produkcji rolnej.

https://intermag.pl/

 


Promega jest jedną z  największych firm działających na globalnym rynku Life Science. Zatrudnia ponad 1400 pracowników i oferuje ponad 4000 produktów z dziedziny biologii molekularnej, analizy ekspresji i interakcji białek, analizy komórek, poszukiwania nowych leków, diagnostyki molekularnej jak i kryminalistyki oraz badań pokrewieństwa. Promega jest liderem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań i wsparcia technicznego dla naukowców w środowisku akademickim, przemysłowym i instytucjach państwowych. Spółka ma oddziały w 16 krajach oraz ponad 50 globalnych dystrybutorów w 100 krajach.

Od 1997 roku zatrudniająca ponad 80 pracowników spółka Promega GmbH, jednostka zależna Promega Corp., odpowiada za dystrybucję produktów Promega w Niemczech, Austrii, Polsce oraz Europie Wschodniej.

Sprzedajemy nasze produkty bezpośrednio na rynku polskim. Umożliwia nam to kompleksową obsługę polskich klientów, indywidulane rozwiązania oraz konkurencyjne ceny.

Promega GmbH posiada certyfikaty ISO 9001:2008, Euro Hub ISO 12385:2003.

https://pl.promega.com/

Autorów prezentowanych podczas Sympozjum wyników badań zapraszamy do publikacji w numerach specjalnych wybranych czasopism wydawnictwa MDPI, których edytorami gościnnymi są członkowie komitetu konferencji.

 

Dla uczestników konferencji przewidziano zniżki w wysokości od 10 do 30% kosztów publikacji.

 

Wszystkie informacje mogą Państwo znaleźć na stronach numerów specjalnych tych czasopism. Linki zamieszczamy poniżej.

Propozycje abstraktów wraz z tytułem pracy i afiliacją autorów do numeru specjalnego prosimy przesyłać na adres: agalazka@iung.pulawy.pl

 

Zakład Mikrobiologii Rolniczej
IUNG-PIB w Puławach

X

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close